Wędzenie kurczaka

Przypomnij sobie niesamowity smak z dzieciństwa jakim obdarzony jest wędzony kurczak. Prosty przepis na pyszne danie dla całej rodziny, który możesz bez problemu wykorzystać w swojej wędzarni domowej.

Wędzenie kurczaka

Kurczak wędzony domowym sposobem

Kto z nas nie pamięta smaku wędzonego kurczaka z dzieciństwa, za którym trzeba było stać kolejce? Dzisiaj kolejek już nie ma, ale naprawdę dobrego wędzonego kurczaka spotyka się rzadko. Jakość wielu produktów dostępnych w sklepach znacząco spadła dlatego wiele osób decyduje się coraz częściej na samodzielne przygotowywanie od podstaw. Dzięki dostępności domowych wędzarni, które są łatwe i wygodne w obsłudze możemy mieć stuprocentową kontrolę nad tym co jemy i dodatkowo satysfakcję z własnoręcznie przygotowanych produktów.

Przygotowanie:

Marynata

(składniki na 6 litrów wody)

  • czosnek 1,5 do 2 główek, w łupinach,
  • ziele angielskie 15 sztuk
  • pieprz cały 25 sztuk
  • liść laurowy 15 sztuk
  • rozmaryn i tymianek suszony po całej łyżce każdego

Do małego garnka wlewamy kubek wody i doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z kuchenki, wkładamy wszystkie składniki marynaty, przykrywamy i na malutkim i podgrzewamy na malutkim ogniu około 20 minut. Całość ma „pyrkać” podobnie jak rosół.

Solanka

składniki na 6 litrów wody:

  • 200 gram soli (najlepiej używać takiej o jak najlepszej jakości, zawierającej dużo związków mineralnych np. sól himalajska)
  • 150 gram soli do peklowania

Do przegotowanej zimnej wody przez sitko wlewamy wywar z ziół czyli nasza marynatę i dokładnie całość mieszamy.

Obstrzykiwanie

W zależności od wagi kurczaka dobrym pomysłem może być obstrzykanie go naszą solanką aby jej smak dotarł do całego kurczaka a nie tylko zewnętrznych elementów.

Zwykłą strzykawka z grubą igłą nastrzykujemy kurczaka po pięć razy.

Do solanki wkładamy kurczaka oraz zioła i zanosimy w chłodne miejsce, może być lodówka. Całość zostawiamy na dwa dni żeby kurczak się zamarynował. Należy pamiętać aby dwa razy dziennie przemieszać zawartość .

Osuszanie

Mięso kurczaka, po wyciągnięciu z marynaty, płuczemy pod bieżącą wodą. Kurczaki zawieszamy pod skrzydełka i pozostawiamy do odcieknięcia na około 1,5 do 2 godzin. Od czasu do czasu wytrzyjmy kurczaka jednorazowym ręcznikiem.

Zapisz się na naszą listę i otrzymuj ciekawe przepisy oraz porady dotyczące wędzenia!

Wędzenie kurczaka

Kiedy kurczak już obeschnie wkładamy go do wędzarni i wędzimy przez minimum trzy godziny, a nawet do czterech. Pierwszą godzinę wędzimy kurczaka bez dymu (w wyższej temperaturze – z utrzymaniem ognia).

Po wędzeniu możemy zjeść go na ciepło lub dać mu „odpocząć” od dymu kilka godzin – wtedy nabierze delikatniejszego smaku.
Tak przygotowana potrawa może posłużyć również jako produkt do sałatki z wędzonym kurczakiem.