Wędzona szynka

Szynka wędzona

Niepowtarzalny smak wędzonej szynki

Smak dobrze uwędzonego mięsa jest nie do podrobienia. Za wędzonki dobrej jakości trzeba dziś niestety słono. Na szczęści coraz bardziej dostępne i popularne stają się wędzarnie ogrodowe. Są one łatwe i wygodne w obsłudze i dzięki nim możemy mieć kontrolę nad tym co jemy i satysfakcję z własnoręcznie przygotowanego smakołyku.

Poniżej podajemy prosty przepis na własnoręczne przygotowanie wędzonej szynki wieprzowej. Jeżeli chcecie mieć wędzonkę naprawdę dobrej jakości, warto kupić mięso od sprawdzonego dostawcy.

Przygotowanie szynki

Szynkę wieprzową o wadze około kilograma płuczemy w zimnej wodzie, odkrawamy resztki błon i tłuszczu po czym przekrawam wzdłuż na pół wówczas po wędzeniu szyneczki łatwiej się kroją i nie wymagają parzenia.

 1. Marynata (składniki na 6 l wody):
 • czosnek 1,5-2 główek w łupinach
 • ziele angielskie 15 szt. 
 • pieprz cały 25 szt.
 • liść laurowy 15 szt.

Do małego garnka wlewamy kubek wody i doprowadzamy do wrzenia, zdejmujemy z kuchenki, wkładamy wszystkie składniki marynaty, przykrywamy i na malutkim i podgrzewamy na malutkim ogniu około 20 minut. Całość ma „pyrkać” podobnie jak rosół.

 1. Solanka (składniki na 6 litrów wody):
 • 200 gram soli (najlepiej używać takiej o jak najlepszej jakości, zawierającej dużo związków mineralnych np. sól himalajska)
 • 150 gram soli do peklowania

Do przegotowanej zimnej wody przez sitko wlewamy wywar z ziół, czyli nasza marynatę i dokładnie całość mieszamy.

 1. Obstrzykiwanie

Zwykłą strzykawką z grubą igłą nastrzykujemy każdy kawałek po kilka razy (20ml) w kilka miejsc.

Do solanki wkładamy szynkę oraz zioła i zanosimy w chłodne miejsce. Zostawiamy na kilka dni (4-6) do zapeklowania.

 1. Osuszanie

Mięso po wyciągnięciu z marynaty dokładnie płuczemy. Obwiązujemy sznurkiem wędliniarskim i pozostawiamy do odcieknięcia, aż dokładnie wyschnie. Żeby przyspieszyć cały proces przecieramy jednorazowym ręcznikiem. Można również pomóc sobie samą wędzarnią i w temp. do 40°C obsuszać ją dymem.

 1. Wędzenie

Wędzimy w naszej wędzarni domowej przez 3-4 godziny w temperaturze ok. 45-55 stopni Celsjusza i co pół godziny sprawdzając stan wybarwienia naszej wędzonki.