Czym jest wędzenie?

Specjał, który pieści nasze podniebienia, niejednokrotnie odkrywając prawdziwy smak wędlin i ryb pochodzący z przydomowej wędzarni niesie ze sobą niepowtarzalną kulinarną ucztę pełną przyjemnych doznań. Od kilku lat tradycyjne wędzenie wraca do łask, zdobywając wierne grono swoich zwolenników. To nie tylko kwestia smaku, ale doskonały sposób na smakowite spędzanie wolnego czasu.

Wędzona ryba

Nieskomplikowany majstersztyk

Wielu z nas pamięta autentyczny smak i aromat wędlin, które przyrządzali nasi dziadkowie. Współczesnym wyrobom wędliniarskim daleko do tego ideału, zwłaszcza że pochodzą one z masowej i dość sztucznej produkcji. Po bliższym przyjrzeniu się tematyce okazuje się, że nie tylko wędzenie w tym przypadku jest sztuczne i bardziej przypomina malowanie niż ten prawdziwy proces, ale też, że podstawowego składnika jest o wiele za mało. Wysoka świadomość dotycząca zdrowego odżywiania skłania nas do poznania tajników wędzenia.

Prosta wędzarnia ogrodowa nie jest niczym skomplikowanym. Różne publikacje podają proste sposoby na stworzenie tego miejsca. Najprostsza konstrukcja to palenisko, kanał dymny oraz komora. Z powodzeniem można wykorzystać do tego beczkę i kawałki blachy. Jeżeli natomiast chcesz z wędzenia uczynić stały rytuał to zapraszamy do naszych wędzarni ogrodowych.

Istotą genialnego smaku są różne rodzaje drewna używanego do wędzenia. To właśnie one nadają określony aromat, smak i kolor. Generalną zasadą jest używanie drewna pochodzącego z drzew liściastych. Cytrynową barwę otrzymamy używając buku, gruszka skróci czas wędzenia i nada wędzonym produktom herbaciany kolor, jabłoń wzbogaci wędliny o owocowy smak, orzech nada im zdecydowanego smaku i aromatu, drewno wiśniowe nasyci delikatną słodyczą a dąb i orzech zaskoczą nutą goryczki i intensywnym kolorem.

Wędzona ryba

Wędliny, ryby i inne smakołyki

Najpopularniejszymi produktami, które ma gościć wędzarnia ogrodowa, są oczywiście mięsiwa, wędliny oraz ryby. W zależności od produktu należy zastosować odpowiednie peklowanie i marynowanie, które nadaje odpowiedni smak i sprawia, że po uwędzeniu smakołyki rozpływają się w ustach. Te dwa procesy pozwalają na mistrzowskie kompozycje smakowe i mają istotny wpływ na finalny termin trwałości. Na ten ostatni wpływ ma także metoda wędzenia. Wędzenie na ciepło jest mniej wymagające i trwa zdecydowanie krócej, nie mnie jednak pomniejsza walory smakowe. Z kolei wędzenie na zimno daje najszlachetniejsze wyroby o długim terminie ważności.

Oprócz tradycyjnych szynek i ryb wędzenie to cała paleta innych możliwości, które zaskoczą nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Ogrodowa wędzarnia to idealne miejsce na odkrycie wędzonych serów, orzechów i owoców, a nawet jajek. Nie trzeba być mistrzem, by zachwycić się smakiem wędzonej gołdy w rozmarynie, tymianku i ostrej papryce. Podany z białym pieczywem stanie się genialnym daniem. Podobnie wędzone ziemniaki nie mają w sobie równych, smakują jak te z ogniska, doprawione dymem wędzarniczym. Miłośnicy chrupiących przekąsek mogą w ten sposób przygotować sobie genialne wędzone orzechy włoskie, które po zaledwie 3 godzinach wystarczy obtoczyć w soli i wystudzić – doznania smakowe warte są milionów!

Więcej informacji na temat wędzenia można znaleźć na Wikipedii

1 myśl w temacie “Czym jest wędzenie?”

  1. Naprawdę ciekawy artykuł dla osób o podstawowej, bądź żadnej wiedzy w temacie. Sam dopiero zaczynam swoją przygodę na tych wakacjach i szukam inspiracji co do pierwszej próby. Swoją drogą zdjęcie z artykułu rozbraja mnie na łopatki. Przepiękne mięso :).

Możliwość komentowania jest wyłączona.