Jakie drewno do wędzenia wybrać?

Świeżo upieczeni właściciele przydomowych wędzarni zwykle mają problem ze zdecydowaniem jakiego rodzaju drewna powinni użyć. A trzeba podkreślić, że wybór ten jest niezwykle istotny, ponieważ wpływa zarówno na kolor jak i oczywiście na smak przygotowywanych wędlin.

Drzewo do wędzenia

Walory estetyczne oraz smakowe a poszczególne gatunki drewna do wędzenia

Do wędzenia używa się przede wszystkim drewna z drzew owocowych oraz liściastych, takich jak chociażby olcha, jawor, klon, buk, dąb czy brzoza. Nie warto korzystać z drewna iglastego z uwagi na fakt, iż nadaje ono wędzonkom dość nieprzyjemny zapach oraz gorzki smak.

Zazwyczaj potrawy wędzimy przy pomocy drewna głównego, które pali się przez cały czas wędzenia (w większych ilościach) oraz dodatków, tak aby uzyskać pożądany przez nas efekt. Jako drewno główne – podstawowe bardzo często wykorzystuje się Buk lub Olchę, która jest prawdopodobnie najbardziej popularnym wyborem wśród pasjonatów wędzenia.

Rodzaj drzewa do wędzenia a smak i kolor wędzonki

1. Jabłoń – stosowana głównie do wędzenia drobiu, ma delikatny dym, który nadaje mięsu słodkawy, owocowy smak i ciemnobrązowy kolor.

2. Wiśnia – nadaje mięsu bardzo podobne walory smakowe co jabłoń, ale jego smak jest lekko gorzkawy.

3. Winorośl – sprawdza się doskonale do wędzenia ryb oraz drobiu, daje gęsty dym, który sprawia, że mięso ma bardzo intensywny, owocowy smak.

4. Klon – stosuje się go do wędzenia ryb oraz wołowiny. Jego dym powoduje, że mięso nabiera złocistożółtego koloru i słodkiego smaku.

5. Orzech – drewno to wykorzystuje się do wędzenia ryb oraz drobiu. Nadaje ono mięsu dość specyficzny, nieco cierpki smak oraz ciemnożółte zabarwienie.

6. Jesion – idealny do wędzenia dziczyzny, powoduje, że mięso ma złocistożółtą barwę oraz dość ostry smak.

7. Akacja – drewno, które warto zastosować do wędzenia drobiu oraz wieprzowiny. Nadaje mięsu jasnożółty czy tez cytrynowy kolor.

8. Buk – zalecany do wędzenia głównie wieprzowiny oraz ryb. Wędzonki nabierają jasnożółtego zabarwienia.

9. Dąb – wykorzystywany do wędzenia drobiu, ryb oraz wołowiny. Dąb czerwony nadaje mięsu brązowego koloru oraz nieco ziemisty smak z goryczką, ale wyczuwalny jest też posmak miodu. Z kolei dąb biały nadaje nieco bardziej łagodny smak oraz barwę ciemnożółtą.

10. Bez – drewno dla smakoszy, którzy planują wędzenie baraniny lub owoców morza. Jego dym jest bardzo delikatny i nadaje mięsu subtelny kwiatowy posmak.

Dym powstały z palenia drewna do wędzenia

Jak zatem widać możliwości wyboru drewna do wędzarni jest całkiem dużo, a wszystko zależy przede wszystkim od tego jakie mięso planujemy wędzić oraz jakie walory smakowe czy kolorystyczne chcielibyśmy uzyskać. Należy jedynie pamiętać aby wybrane drewno było suche i pozbawione niedoskonałości, takich jak grzyby, próchno czy pleśń.

—–