Wędzenie boczku — prosty przepis!

wędzenie boczku

Sezon wiosenno-letni to idealny czas na wypróbowanie klasycznego i pysznego dodatku mięsnego, jakim jest wedzony boczek. Takie mięso może być głównym bohaterem naszego dania, w makaronie czy na kanapce, ale może też stać się częścią wyśmienitej przystawki.

Pomimo tego, że większość osób decyduje się na kupno wędzonego boczku, to warto poznać tajniki jego powstawania, ponieważ przepis jest prostszy, niż wydaje się amatorom mięsiwa.

W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku wykonać wędzony boczek! 

Jak przygotować boczek do wędzenia?

Elementem podstawowym, a zarazem najważniejszym będzie oczywiście mięso, które nie może być jednak byle jakie. Do uwędzenia boczku stosujemy najlepszej jakości surowe mięso wieprzowe.

Wybierając je, należy zwrócić szczególną uwagę na idealną sprężystość, soczysty kolor oraz części tłuszczu, które obowiązkowo muszą być białe, a nie żółte. Po wybraniu odpowiedniego mięsa przystępujemy do sporządzenia solanki.

Solanka do boczku

Solanka to specjalny rodzaj marynaty, którą traktujemy boczek. Stanowi ona połączenie wody i soli. Zazwyczaj wykorzystujemy następujące proporcje: 4 litry solanki na 10 kg mięsa, a więc 400ml na każdy kiligram boczku.

Wodę z solą (najlepiej do peklowania) należy ugotować, a następnie nasmarować nią mięso. Bardziej zaawansowani adepci wędzenia stosują też metodę nastrzykiwania mięsa solanką. 

Istnieje też alternatywny sposób marynowania na sucho, a mianowicie: posiadając kilogramowy kawałek boczku, nakładamy na niego łyżkę soli, którą następnie wmasowujemy z dwóch stron mięsa. Do tego masujemy mięso rozgniecionymi ząbkami czosnku, liśćmi laurowymi oraz owocami jałowca. Niektóre receptury zakładają też czarny pieprz do smaku.

Tak przygotowane mięso wkładamy do miski i trzymamy w lodówce przez około 24 godziny. Im dłuższy czas marynowania, tym bardziej aromatyczne będzie mięso. 

Suszenie mięsa

Ważnym punktem poprzedzającym samo wędzenie boczku, będzie pozbycie się nadmiaru wody z zamarynowanego produktu. Działanie to jest proste i będzie polegać po prostu na ściągnięciu wierzchniej warstwy wody z mięsa ręcznikiem papierowym.

Ręcznik pomoże też pozbyć się pozostałości po czosnku, pieprzu i innych przyprawach, które podczas pobytu w wędzarni mogłyby przypalić się i zepsuć smak boczku wędzonego. 

Jak długo wędzić boczek?

Jak długo wędzić boczek? Nie ma dokładnie określonego czasu wędzenia. Wiele będzie zależeć od indywidualnego smaku osoby wędzącej oraz konsumentów, a także sposobu wędzenia.

Wędzić można bowiem na zimno i na gorąco, przy czym większość osób preferuje wędzenie boczku właśnie na gorąco, co wiąże się z krótszym czasem oczekiwania na efekt końcowy. Wędzenie na gorąco powinno być przeprowadzone w temperaturze około 60 stopni i powinno trwać około 3/4 godzin.

Musimy pamiętać, że wędzenie na gorąco wiąże się z szybszym psuciem się mięsa, więc konsumpcja powinna się odbyć w ciągu kilku dni od uwędzenia. 

Odpowiednie drzewo do wędzenia boczku

Na smak i jakość naszego mięsa może mieć też wpływ rodzaj drzewa, jakiego użyjemy do wędzenia, dlatego warto zastanowić się, jakie najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Najbezpieczniej będzie zastosować drewno drzewa liściastego.

Jeśli zależy nam na rumianym i złocistym kolorze boczku, godnym wypróbowania będzie drewno olchy, która nie pozostawia też w mięsie goryczy, a raczej klasyczny i ponadczasowy smak mięsa.

Parzenie boczku po wędzeniu

Parzenie boczku po wędzeniu to kolejny ważny etap przygotowywania tego mięsa. Ma on określoną recepturę, której należy przestrzegać. W dużym garnku musimy zagotować wodę do temperatury około 85 stopni.

Mając do parzenia jeden kilogram boczku, gotujemy go przez jedną godzinę w wodzie. Mając dwa kilogramy, dwie godziny etc. Parzenie sprawi, że boczek będzie gotowy do spożycia. Pozbędziemy się jego surowości. 

Hartowanie

Po parzeniu warto poddać boczek hartowaniu, czyli szybkiemu, chwilowemu zanurzeniu w zimnej wodzie, które sprawi, że mięso zamknie swoje pory i zatrzyma w sobie smak, który osiągnęliśmy procesem wędzenia. Do tego stanie się bardziej kruche i soczyste.