Wędzenie pstrąga

wędzony pstrąg

Wszystko o wędzeniu pstrąga

Wędzenie to jeden z najlepszych sposobów na przygotowanie różnych produktów spożywczych. Oryginalny smak wędzonki doceniany jest na całym świecie, a procesowi wędzenia poddaje się zarówno mięsa, ryby, jak i produkty roślinne.

W Polsce niesamowitą popularnością cieszą się wędzone ryby takie jak szprotki czy właśnie pstrąg, których włączenie do diety w moderacji stanowi łatwy sposób na dostarczenie sobie wielu składników odżywczych np. kwasu foliowego i witaminy A.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby w nieskomplikowany sposób uwędzić pstrąga

Wędzenie pstrąga — przygotowanie ryby

Wędzenie pstrąga należy zacząć od odpowiedniego przygotowania jego mięsa do obróbki. Na początek musimy dokładnie umyć je wodą. Potem przygotowujemy ostry, poręczny nóż, którym będziemy usuwać z ryby łuski (zawsze zaczynamy od ogona i kierujemy się w stronę głowy).

Po zakończeniu skrobania i wycinania płuczemy pstrąga po raz kolejny w zimnej wodzie w celu usunięcia pozostałości łusek i nieczystości. Teraz ryba jest gotowa do solenia. 

Wędzenie pstrąga solanka 

Wędzenie wymaga od nas przygotowania solanki. Solanka do pstrąga jest niezwykle łatwa w preparacji. Jeśli chodzi o proporcje, to przyjmujemy wartość około 60 g soli na 1 l wody.

Niektórzy lubią też dodać do solanki inne przyprawy, ale według wielu amatorów wędzonych ryb może to zaburzyć naturalny, pyszny smak mięsa.

Po rozpuszczeniu soli w wodzie zanurzamy w niej naszego pstrąga. Naczynie z pstrągiem i solanką wkładamy do lodówki i moczymy rybę w przygotowanej miksturze około 7 godzin.

Suszenie

Po upływie wskazanego czasu (7 godzin) pstrąga wyciągamy z solanki i suszymy najpierw ręcznikiem papierowym, potem najlepiej na kratce, z której swobodnie będzie mogła ściekać woda.

Kiedy cała woda obcieknie, znajdujemy przewiewne i zacienione miejsce, które pozwoli rybie na ostateczne pozbycie się nadmiaru wilgoci z solanki (ryba przeznaczona do wędzenia musi być odpowiednio sucha, aby nie ugotowała się w wędzarni, co zniweczy próbę uwędzenia jej).

Na końcu suszenia skórka powinna wyglądać na lśniącą. 

Wędzenie

Do wędzarni przenosimy suchego pstrąga. Potrzebne nam będą zrębki z drzewa liściastego. Może to być akacja, buk, dąb olcha czy jesion w zależności od preferencji. Klasyczną metodą będzie zastosowanie zrębków bukowych.

Przed rozpoczęciem wędzenia upewniamy się, że kawałki drewna są suche i czyste. Wędzić możemy na zimno i na gorąco.

Wędzenie na zimno

Wędzenie pstrąga na zimno jest metodą dłuższą, lecz trwalszą, jeśli chodzi o przydatność do spożycia ryby.

Wędzarnie rozpalamy do około 30 stopni i pozostawiamy w niej naszą rybę, aby podsuszyła się do 12 godzin (w ciągu tych 12 godzin zacznie się też wędzenie) przy otwartym wylocie dymu. Istnieje wiele szkół wędzenia na zimno.

Sprawdzonym sposobem będzie wędzenie podsuszonego już pstrąga (po 12 godzinach) w zimnym dymie przez 2-3 godziny, powtarzając proces przez 3 dni lub 2 dni (przy czym drugiego dnia wędzimy wtedy około 10 godzin).

Jeśli wędzimy na zimno, to powinniśmy zawsze zapewnić w wędzarni swobodny przepływ powietrza. Wędzenie należy przerwać, jeśli zauważymy, że ryba się wytapia. 

Wędzenie na gorąco

Wędzenie pstrąga na gorąco jest o wiele szybsze niż to na zimno, ale rybę trzeba spożyć niedługo po uwędzeniu.

Wędzarnie rozpalamy więc do 50 stopni, a pstrąga pozostawiamy w niej na 2 godziny. Na samym końcu rybę można dopiec, zwiększając temperaturę do 70 stopni na 15 minut.

W przeciwieństwie do wędzenia na zimno (w rzadkim dymie) wędzenie na gorąco musi odbyć się pod działaniem dymu gęstego i jak sama nazwa wskazuje gorącego (dym nie może jednak parzyć). Skórka powinna być złota.

Wędzenie na gorąco należy przerwać wcześniej, jeśli mięso będzie się wytapiać. 

Podsumowanie

  • Wędzenie to jeden z najpopularniejszych sposobów przygotowanie ryby
  • Wędzić możemy na zimno i na gorąco
  • Wędzenie na zimno jest dłuższe, ale pozwala na dłuższą konserwację ryby (około 2 tygodnie)
  • Wędzenie na gorąco jest krótkie i zalecane, jeśli planujemy spożyć rybę w ciągu kilku dni