Fakty i mity na temat wędzenia

Fakty i Mity na temat wędzenia

Wędzenie uznawane jest za najstarszą formę konserwacji jedzenia. Polega ona na suszeniu takich produktów jak mięso, ryby, sery, czy nawet owoce i warzywa. Co więcej, to właśnie teraz wędzenie staje się coraz bardziej popularnym sposobem przyrządzania poszczególnych produktów wśród Polaków, którzy obecnie poszukują alternatywnych i zdrowszych sposobów odżywiania. Warto poznać jego tajniki a także dowiedzieć co jest prawdą a co mitem na temat wędzenia.

Produkty wędzone możemy kupić w sklepie, więc nie warto zajmować się tym samemu.

MIT. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich sklepów, jednak spora część z nich stosuje aromaty dymu wędzarniczego, które jedynie udają zapach i smak prawdziwych przysmaków wędzonych. By mieć pewność, że nasze mięso czy też ryba zostały prawidłowo uwędzone, najlepiej samemu zająć się tym samemu.

Do wędzenia wystarczy nam mała wędzarka turystyczna, nie musimy budować dużej wędzarni.

PRAWDA. Za racji tego, że ta metoda staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla zwykłego grillowania, pojawiają się także różne sposoby na stworzenie wędzarki.  Na początek możemy zaopatrzyć się z zwykłą przenośną i składaną wędzarnię. Taki sprzęt przyda nam się podczas grilowania czy nawet wakacji. Jeśli chcemy ją wykonać sami, to potrzebna będzie nam do tego beczka pozbawiona deka i dna lub materiały na dużą wędzarnie jak kamień, drewno czy cegły. Nieważne na jaką wędzarkę się decydujemy, ważne by jak najdokładniej przemyśleć podstawowe elementy, czyli: palenisko, kanał dymny i komora wędzarnicza. Miejsce, w jakim będzie znajdowała się nasza wędzarka również nie jest bez znaczenia. Istotne, by nie przeszkadzała naszym sąsiadom i najlepiej by była osłonięta drzewami.

Bardzo ważny jest wybór drewna.

PRAWDA. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w wędzeniu najważniejsze jest drewno. To od niego zależy smak i zapach a nawet kolor naszych gotowych produktów. Najczęściej polecanymi są m.in.: drewno bukowe, klonowe, dębowe, akacjowe, jesionowe, grabowe. Popularne są także drewna drzew owocowych: jabłoni, gruszy czy klonu. Stan drewna także nie jest bez znaczenia. Powinno być wysuszone, bez pleśni, kory czy próchna. Więcej na temat doboru drewna możesz przeczytać tutaj (kliknij)

Wędzone produkty są tuczące i kaloryczne

MIT. Wiele osób utożsamia nęcący zapach wędzonych ryb czy mięs z niezdrowym i tłustym posiłkiem. Nie jest to prawda i warto przekonać się o tym porównując kaloryczność wybranych produktów. Przykładowo, smażony kurczak bez panierki będzie miał blisko dwa razy więcej kalorii niż ten wędzony. Ponadto, najważniejsze jest to, jakie produkty poddajemy wędzeniu. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu wagi, to warto wybrać chude ryby do wędzenia jak np. dorsz, flądra, karp, mintaj, morszczuk czy pstrąg strumienny. Polecane jest również mięsiwo drobiowe jak choćby indyk. Nie zapominajmy, że możemy także przyrządzić wędzone pomidory, paprykę, cukinie, cebulę i wiele innych.

Wędzenie jest niezdrowe 

MIT. Proces wędzenia działa bakteriobójczo i utrwalająco. Stwarza to niekorzystne warunki dla rozwoju jakichkolwiek bakterii, co sprawia, że jest bardzo bezpieczne. Mięso, ryby i i inne produkty są także bardziej odporne na proces jełczenia za sprawą tego, że podczas wędzenia na powierzchni produktu wytwarza się poduszona skórka, która skutecznie uniemożliwia drobnoustrojom dostęp do głębszych warstw produktu.